Vikišaltiniai:Vandalizmas

Iš Vikišaltiniai.
Pereiti į navigaciją Jump to search

Vandalizmas - Vikišaltinių papildymas, keitimas ar turinio trynimas siekiant sąmoningai pabloginti projekto kokybę. Labiausiai paplitę vandalizmo būdai yra esamo teksto pakeitimas beprasme informacija ir visiškas arba dalinis turinio trynimas. Vandalizmu laikomas ir esamo teksto papildymas visiškai bereikšme informacija (padrika simbolių ar žodžių seka).

Vandalizmas prieštarauja Vikišaltinių taisyklėms. Jis turi būti pastebėtas ir panaikintas - teisę tam turi bet kuris Vikišaltinių naudotojas. Vandalo sugadintas puslapis Vikišaltiniuose paprastai atstatomas per keletą minučių.

Vandalizmo rūšys[keisti]

 • Vaikiškas vandalizmas - beprasmybių (tokių kaip „AŠ MYLIU SAVO ŠUNĮ“) rašymas, viso puslapio turinio ištrynimas.
 • Kvailas vandalizmas - įvairių juokų prirašymas tam neskirtuose puslapiuose.
 • Turinio trynimas - žymių teksto dalių pašalinimas.
 • Dalinis arba visiškas puslapio turinio iškraipymas.
 • Reklama - išorinių nuorodų įkėlimas reklamos arba savireklamos tikslu.
 • Atsitiktinės simbolių sekos - beprasmiškų simbolių sekų (pavyzdžiui, „ase hrqwercertergregqrgqg“) įrašymas.
 • Vandalo botas - vandalo parašyta programa (interneto robotas), gadinanti daugelio puslapių turinį. Robotus reikia blokuoti tuojau pat, nedelsiant pranešant administratoriui. Jų darbui atitaisyti administratoriai turi savus įrankius.
 • Dėmesio siekiantis vandalizmas - įvairūs įžeidimai ir asmeniniai užsipuolimai.
 • Vartotojo puslapių vandalizmas. Vandališki veiksmai savo arba kito vartotojo puslapyje, taip pat įvairiuose aptarimų puslapiuose.
 • {{delete}} šablono dėjimas trynimo kriterijų neatitinkantiems straipsniams. Užrakinto straipsnio žymės dėjimas neužrakintiems straipsniams.
 • Šablonų vandalizmas - vandalizmo aktas redaguojant šablonus.
 • Puslapio perkėlimas arba pervardinimas be priežasties.
 • Nukreipiamąją („REDIRECT“) nuorodą turinčių puslapių kūrimas, jei ta nuoroda veda į tekstą, niekaip nesusijusį su nuorodinio puslapio pavadinimu.
 • „Vengiantis“ vandalizmas - puslapio ar atskirų jo vietų statusą žyminčių šablonų šalinimas be diskusijos pastarojo puslapio aptarime.
 • Vandalams skirtų įspėjimų trynimas iš vandalų aptarimų puslapio.
 • Kitų projekto dalyvių pasisakymų keitimas ir/ar trynimas diskusijų ir aptarimų puslapiuose. Išimtys: 1) leidžiama (ir patartina) įrašyti parašą naudotojo, kuris užmiršo pasirašyti; 2) smulkių gramatinių klaidų taisymas (pvz., nosinės).
 • Šablono, žyminčio, kad puslapio turinys abejotinas ar diskutuotinas, pašalinimas dukart per 24 valandų laikotarpį.
 • Puslapių, aprašančių bendras Vikišaltinių vidaus tvarkos taisykles, esminis keitimas to neaptarus su kitais bendruomenės nariais. Stiliaus, gramatikos ar skyrybos taisymai tokiuose puslapiuose nėra laikomi vandalizmu.
 • LR Autorių ir gretutinių teisių įstatymu apsaugoto turinio įkėlimas. Kadangi autorius gali nežinoti Vikimedijos fondo projektų taisyklių ar informacijos apie savo teises, ginamas Lietuvos Respublikos, vandalizmu laikomas tik pakartotinis tokios medžiagos įkėlimas po perspėjimo.
 • Įžeidžiančią prasmę turinčių vardų vartotojų kūrimas.

Kas nėra vandalizmas[keisti]

 • Klaidos. Jei nėra akivaizdu, jog klaida padaryta tyčia, neteisingos informacijos įrašymas to nežinant nėra vandalizmas.
 • Redagavimo karai. Daugkartinis teksto taisymas, nuolat atstatant praeityje jau buvusį turinį, nėra vandalizmas, tačiau tokiu atveju konfliktą reikia nutraukti ir ieškoti bendro sutarimo. Esant būtinybei, administratorius gali laikinai užrakinti puslapį.

Galimi bendruomenės veiksmai[keisti]

 • Atmeskite pakeitimą. Tam nereikia būti administratoriumi. Paspauskite puslapio viršuje esantį mygtuką „Istorija“ ir keitimų sąraše raskite paskutinę vandalo nepažeistą versiją. Spragtelėkite pele ant šios versijos datos ir pamatysite praeityje buvusį turinį. Paspauskite viršuje „Redaguoti“. Pamatysite įspėjimą, jog šį puslapį išsaugojus, vėliau daryti keitimai pradings (jei vandalo darbas atliktas seniai ir liko nepastebėtas ilgą laiką, vandalo pažeistame puslapyje gali būti vėliau kitų narių atliktų konstruktyvių keitimų, − tokius keitimus derėtų perkelti į norimą grąžinti puslapio versiją). Išsaugokite puslapį, panaikindami vandalo veiklos padarinius.
 • Būtinai įspėkite vandalą, įrašydami perspėjimą jo aptarimų puslapyje (jį turi ir neregistruoti IP adresai). Kad nereikėtų kiekvieną kartą mąstyti, ką pasakius, Vikišaltiniuose yra net keletas įspėjamųjų šablonų, kurių turinio vartosenos praktika jau seniai žinoma ir priimta. Neužmirškite pasirašyti (sintaksės trumpinys parašui padėti ~~~~).
 • Peržiūrėkite vandalo redagavimų sąrašą, kuriame galbūt surasite daugiau vandalizmo atvejų.
 • Jei vandalas vienąkart jau buvo įspėtas, praneškite bet kuriam projekto administratoriui, kuris, atsižvelgęs į precedentą ir esamo nusižengimo svarbą, vandalą blokuos pasirinktam laikotarpiui. Jei pažeidimų pernelyg daug, dėl laiko stygiaus žinomus vandalus administratoriai gali blokuoti ir be perspėjimo.

Įspėjamieji šablonai[keisti]

Lietuviškuose Vikišaltiniuose naudojama įspėjamųjų šablonų sistema susideda iš šių šablonų:

{{vw}}[keisti]

Matome, kad eksperimentuojate su Vikišaltiniais. Jūsų pakeitimai nelaikomi vertingais ir buvo atmesti, atstatant ankstesnį teksto turinį. Jei norite išbandyti redagavimo galimybes, prašome naudotis smėlio dėže. Šio skydelio ištrynimas bus laikomas įrodymu, kad įspėjimas perskaitytas ir suprastas.

Mes kviečiame kiekvieną lankytoją konstruktyviai prisijungti prie mūsų projekto kūrimo. Jei norite sužinoti daugiau, kaip galite prie to prisidėti, aplankykite puslapį „Kas yra Vikišaltiniai“.


Sunku pasakyti kodėl, tačiau šis ramus, draugiškas, neįžeidžiantis ir niekuo ypatingai negrasinantis tekstas yra nepaprastai efektyvus. Absoliučiai daugumai vandalų jo visiškai pakanka - jie iškart nutraukia savo veiklą. Tik retais atvejais prireikia tolimesnių žingsnių.

{{bv}}[keisti]

Sveiki atvykę į Vikišaltinius. Mes kviečiame kiekvieną konstruktyviai prisijungti prie mūsų projekto kūrimo. Jei norite daugiau sužinoti, kaip galite prisidėti, aplankykite puslapį „Kas yra Vikišaltiniai“.

Nekonstruktyvūs redagavimai yra vandalizmas, ir jei jūs tęsite dabartinę savo veiklą, teks blokuoti jums puslapių redagavimo galimybę. Šio skydelio ištrynimas bus laikomas įrodymu, kad įspėjimas perskaitytas ir suprastas. Daugiau įspėjimų nebus.

Siūlome sustoti ir pamąstyti apie bendrą, įdomią veiklą užuot mėginus gadinti kitų darbą.


Šis pranešimas skirtas rėksmingam vandalui, kuris praeityje jau buvo įspėtas. Vartotojas gali gera valia pasirinkti šį įspėjimą užuot pranešęs administratoriui. Lietuviškuose Vikišaltiniuose šiuo metu vandalą galima įspėti vienąkart.

{{cv}}[keisti]

Prašome nedėti autorių ar gretutinėmis teisėmis apsaugotų tekstų be tų teisių savininko ar perėmėjo statusą turinčio asmens leidimo. Šių teisių pažeidimai nepriimtini. Nuolatiniams pažeidėjams blokavimu apribojamos redagavimo teisės. Šio skydelio ištrynimas bus laikomas įrodymu, kad įspėjimas perskaitytas ir suprastas.

Šio projekto turinio atnaujinimas remiasi LR Autorių ir gretutinių teisių įstatymo nuostatomis.


Pranešimas skirtas vandalui, kuris įkelia Autorių ir gretutinių teisių įstatymą pažeidžiančius tekstus.

{{other}}[keisti]

Sveiki atvykę į Vikišaltinius. Mes kviečiame kiekvieną konstruktyviai prisijungti prie mūsų projekto kūrimo. Jei norite sužinoti daugiau, kaip galite prisidėti, aplankykite bendruomenės puslapį.
Prašome neįkelti informacijos, nesusijusios su šio projekto veikla. Jeigu matote šį skydelį, jūsų įdėta informacija atitinka pagrindinius enciklopediškumo standartus, tačiau yra skirta kažkuriam kitam iš dukterinių Vikimedijos fondo projektų.

Norėdami sužinoti įkeliamos informacijos kriterijus, perskaitykite „Kas yra Vikišaltiniai“, iš kur būsite nukreiptas į atitinkamą gretutinį projektą.Pranešimas skirtas vandalui, įkeliančiam nekenksmingą informaciją, susijusią su dukteriniais projektais (pavyzdžiui, straipsnius ar citatas).

Precedentą turintys šiurkštūs pažeidimai[keisti]

Dauguma vandalų Vikišaltinių projektui pavojaus nekelia. Tačiau jei vandalo veiksmai visgi įgauna tokį mastą, jog ima grėsti projektui, gali būti imamasi ir nesunkiai prieinamų rimtesnių priemonių.

Trinant ištisus Vikišaltinių puslapius, sistemingai ir šiurkščiai pažeidžiant vikiprojektų kūrimo nuostatas, informuojamos LR institucijos. Pateiktą informaciją tuomet jau vertina ir pažeidimo atvejus tiria šios institucijos:

 1. Kompiuterinių incidentų tyrimo LITNET tinkluose tarnyba – LITNET CERT
 2. Ryšių reguliavimo tarnyba prie Teisės departamento – RRT

LR Administracinių teisės pažeidimų kodeksas atitinkamais atvejais nagrinėjamas nustatyta tvarka. Kompiuterinius kriminalus tiria Lietuvos kriminalinės policijos biuro prie VRM Nusikaltimų tyrimo tarnybos Kompiuterinių nusikaltimų skyrius.

Nuorodos[keisti]